Devon and Cornwall Archery Society Indoor Championships 2018 Devon and Cornwall Archery Society Indoor Championships 2018
Devon and Cornwall Archery Society (DCAS)
YMCA Plymouth, Devon PL5 3NG, from 25-02-2018 to 25-02-2018
Devon and Cornwall Archery Society Indoor Championships 2018
Class & Division Result List - Individual
 
Recurve - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1CHAUDHRY Saira662Exeter C of A275/ 1261/ 25361728
2CUSACK Shelagh2220Junction A261/ 3275/ 15361629
3CUSACK 2 Shelagh2220Junction A255/ 6261/ 35161618
4BARKER Zena1977Loco B256/ 5258/ 45141321
5WHITFIELD Rosie645Lacetown A258/ 4255/ 55131124
6TRIPP Louise627Lizard Peninsula B262/ 2245/ 65071123
7WILLIAMS Karen660Exmouth A251/ 7236/ 9487818
8TEW Ann627Lizard Peninsula B233/ 9244/ 7477149
9WILLIAMS 2 Karen660Exmouth A238/ 8237/ 84751110
10MOONEY Jessica1077Uni of Plymouth223/10216/11439310
11FORROW Jane660Exmouth A197/12196/1239336
12OSBORN Sharon645Lacetown A165/15222/1038739
13GALBRAITH Abigail1077Uni of Plymouth197/11185/1538246
14TABERNER Sophie668B of the Tors192/13183/16375110
15MARTYN Emma668B of the Tors189/14179/1736859
16BROOKS Julie667Brixham A159/16192/1435138
17BALLARD Jennifer668B of the Tors156/17194/1335027
Recurve - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1WOOD Antony262CMO Bowmen286/ 1280/ 35663124
2ROWE Alexander656Mounts Bay AC278/ 3282/ 15603120
3LYON Nigel645Lacetown A265/ 7281/ 25461929
4CARLOTTA Fabricio654Redruth A272/ 4272/ 55442222
5DUNGEY Andrew653St Austell Bay A279/ 2263/ 65422321
6DE NOOIJER Hayden1077Uni of Plymouth266/ 5273/ 45391923
7MELROSE Alan667Brixham A263/ 8258/ 75211423
8BALL Sam631Tavistock C of A266/ 6254/ 95201521
9PAWINSKI Tomasz662Exeter C of A262/ 9251/115131218
10ROWE Tony656Mounts Bay AC256/13256/ 85121617
11LANGDON-WARD Nik667Brixham A258/11253/105111721
12TRIPP Joseph1077Uni of Plymouth258/12248/135061220
13PRATT Tim660Exmouth A259/10246/165051021
14HOYLE Andrew660Exmouth A255/14246/155011316
15DARLING Ray667Brixham A251/15244/174951113
16DARBY-SMYTHE Steve654Redruth A236/16250/124861118
17SMITH Alister649Yelverton B231/17243/18474520
18BENCH Simon649Yelverton B218/20247/14465815
19WHITFIELD Chris645Lacetown A222/18242/19464714
20FORREST Joseph645Lacetown A221/19239/20460614
21CAIRA Ian2263Totnes A203/23221/2142499
22LOCKLEY David2263Totnes A210/22214/22424810
23OTTERY Colin645Lacetown A212/21167/2337948
Recurve - Junior Ladies Under 15 [After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1WELLS Hannah645Lacetown A188/ 1181/ 136915
2OTTERY Hannah645Lacetown A175/ 2158/ 333333
3ALLEN Isabelle667Brixham A167/ 3160/ 232701
4GILL Emily668B of the Tors162/ 4131/ 429306
Recurve - Junior Gentlemen Under 15 [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TUCKER Harry658Kyrton A236/ 1244/ 1480917
2TABERNER Christopher668B of the Tors143/ 2129/ 227212
Recurve - Junior Ladies Under 18 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TABERNER Tessa668B of the Tors185/ 1176/ 1361212
Compound - Ladies [After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 3)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1O'SHEA Collette654Redruth A278/ 1278/ 15562331
2LANGDON-WARD Nix667Brixham A273/ 2270/ 45431044
3BROOM Wendy645Lacetown A267/ 3275/ 25421246
4ROE Lisa645Lacetown A265/ 4271/ 3536548
5DARBY-SMYTHE Helen654Redruth A258/ 6261/ 5519939
6WIX Mollie645Lacetown A261/ 5255/ 6516829
7MARSHALL Catherine645Lacetown A241/ 7195/ 7436120
Compound - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1YEOMAN Marcus649Yelverton B295/ 1294/ 15894911
2COLLINS Matthew667Brixham A276/ 2270/ 35461438
3GATHERUM Jon645Lacetown A266/ 3274/ 25401140
4SMITH Tony615Devises Bowmen262/ 5266/ 45281339
5BROOM Matt645Lacetown A263/ 4261/ 5524538
6BOON Cornelis1439Barnstaple AC247/ 6245/ 6492127
Compound - Junior Gentlemen Under 15 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1CARDY Ben645Lacetown A286/ 1280/ 15662634
Longbow - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TWIGG 3 Sophie660Exmouth A195/ 1176/ 1371211
2TWIGG Sophie660Exmouth A170/ 2173/ 234317
3TWIGG 2 Sophie660Exmouth A165/ 3170/ 333534
4WHITFORD Jaine648Torquay C of A158/ 4158/ 431607
5BOLT Angela648Torquay C of A118/ 5113/ 523120
6KING Emma1077Uni of Plymouth77/ 685/ 616211
7HINGSTON Myra662Exeter C of A49/ 743/ 79201
8STAPLETON Michaela650Paignton A31/ 840/ 87102
Longbow - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 3)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TWIGG 2 Robert660Exmouth A223/ 3228/ 145199
2TWIGG Robert660Exmouth A225/ 2219/ 3444413
3HEYDON Ken648Torquay C of A209/ 4225/ 2434613
4CARDY Mark645Lacetown A226/ 1191/ 541784
5VOWDEN Tony648Torquay C of A187/ 5192/ 437943
6WILLIAMS Scott660Exmouth A176/ 7185/ 636163
7WILDE Glenn650Paignton A175/ 8184/ 735956
8LEACH Adrian627Lizard Peninsula B168/10180/ 934825
9LLOYD Barry648Torquay C of A157/12181/ 833865
10WILLIAMS 2 Scott660Exmouth A170/ 9165/11335010
11VITALI Christopher668B of the Tors156/13173/1032904
12PHILLIPS Paul1438A of the West160/11151/1331105
13CHOPPING Chris660Exmouth A153/14151/1430407
14BANCROFT Neil648Torquay C of A153/15139/1529215
15HINGSTON Keith662Exeter C of A126/16153/1227913
16LANE Alan648Torquay C of A111/17116/1622715
17TWIGG 3 Robert660Exmouth A187/ 6018723
Longbow - Junior Ladies Under 15 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1CHOPPING Amethyst660Exmouth A57/ 181/ 113821
Barebow - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1GRASSIE Karen662Exeter C of A230/ 2226/ 1456513
2REES Jane539Ballands B238/ 1217/ 2455515
Barebow - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1REES Andrew539Ballands B242/ 2244/ 24861014
2SELTER Lonja1077Uni of Plymouth245/ 1237/ 3482119
3SMITH Philip660Exmouth A222/ 3246/ 1468519
4CAIN Pasty649Yelverton B174/ 4219/ 439368
5O'SHEA Thomas654Redruth A167/ 5185/ 5352011
6KNIGHT Dave667Brixham A159/ 7142/ 630113
7START Jim649Yelverton B166/ 6134/ 730004
Barebow - Junior Gentlemen Under 12 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1ALLEN Lewis667Brixham A50/ 142/ 19210
Barebow - Junior Ladies Under 15 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1MARTYN Sophie668B of the Tors131/ 1130/ 126114
American Flatbow - Gentlemen [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1MOORE Dave649Yelverton B153/ 1149/ 130224
2COLEMAN Michael649Yelverton B87/ 2104/ 219115