European Archery Outdoor Championships 2016 + CQT Europe
WAE-World Archery Europe
Nottingham (GBR) - 2016-05-23/2016-05-29
Select Match
Individual
Team
--
Compound Men
Continental Quota Recurve Men
Continental Quota Recurve Women
Compound Women
Recurve Men
Recurve Women
--
1/48
1/24
1/12
1/8
1/4
Semi-Finals
Bronze Final
Gold Final
--
Valladont Jean-Charles (FRA) - ()
() - ()
Rodriguez Juan I. (ESP) - Repas Domingos (POR)
Matzkin Guy (ISR) - Lauridsen Casper (DEN)
Popov Vitalii (RUS) - Cunningham Martin (IRL)
Pkhakadze Lasha (GEO) - Strajhar Klemen (SLO)
Bozlar Fatih (TUR) - Slater Kieran (GBR)
Rist Martin (EST) - Kozhin Alexander (RUS)
Olaru Dan (MDA) - Guidi Emanuele (SMR)
Ivanytskyy Heorhiy (UKR) - Heinrich Petr (CZE)
Sanna Michael (FRA) - Dolidze Vladimer (GEO)
Hurban Jr. Vladimir (SVK) - Bizjak Rok (SLO)
Banda Arpad (HUN) - Karageorgiou Alexandros (GRE)
Sliauteris Modestas (LTU) - Ruban Viktor (UKR)
() - ()
() - Mihalic Matija (CRO)
Nespoli Mauro (ITA) - ()
() - ()
Huston Patrick (GBR) - Remar Alen (CRO)
Nesset Jon-Ivar (NOR) - Piippo Samuli (FIN)
Dielemans Mitch (NED) - Asllani Hazir (KOS)
Duchon Miroslav (SVK) - Adriaensen Ben (BEL)
Andersson Jonathan (SWE) - Laursen Bjarne (DEN)
Kovalevskij Adam (LTU) - Liahushev Alexander (BLR)
Marzec Pawel (POL) - Gudjonsson Gudmundur Orn (ISL)
Kaasik Tanel (EST) - El Helali Mimis (CYP)
Henckels Jeff (LUX) - Gross Jaanus (EST)
Latev Asparuh (BUL) - Floto Florian (GER)
Yilmaz Yagiz (TUR) - Beranek Radek (CZE)
Gajdos Csaba (HUN) - Faber Florian (SUI)
() - ()
() - Van Den Berg Sjef (NED)
van der Ven Rick (NED) - ()
() - ()
Senyuk Taras (AZE) - Thiry Nico (BEL)
Pendov Todor (BUL) - Daniel Lucas (FRA)
Kahllund Florian (GER) - Sigurdsson Sigurjon (ISL)
Wallace Darren (IRL) - Rudow Marc (GER)
Duchon Juraj (SVK) - Skalberg Andreas (SWE)
Borovic Milan (MNE) - Baldanov Arsalan (RUS)
Pifarre Trujillo Miguel (ESP) - Yantsios Konstantinos (GRE)
Andersson Jonas (SWE) - Klein Pit (LUX)
Popovic Luka (SRB) - Makarevych Sergii (UKR)
Klein Joe (LUX) - Bertschler Alexander (AUT)
Gstoettner Andreas (AUT) - Naploszek Slawomir (POL)
Hamor Martin (CZE) - Sierakowski Kacper (POL)
() - ()
() - Pasqualucci David (ITA)
Prilepov Anton (BLR) - ()
() - ()
Vikstrom Antti Olavi (FIN) - Frangilli Michele (ITA)
Lapsins Eduards (LAT) - Godfrey Larry (GBR)
Ramaekers Robin (BEL) - Dancov Dmitri (MDA)
Danila Andrei (ROU) - Moseshvili Jaba (GEO)
Irrasch Dominik (AUT) - Nesteng Baard (NOR)
Melnic Alexandr (MDA) - Dalidovich Pavel (BLR)
Strajhar Gasper (SLO) - Bernotas Lenardas (LTU)
Rufer Thomas (SUI) - Ciornei Daniel (ROU)
Aubert Thomas (SUI) - Irwin Micheal (IRL)
Kopnin Aleksey (AZE) - Tekoniemi Antti (FIN)
Weiss Johan (DEN) - Marcu Razvan (ROU)
Apsitis Janis (LAT) - Alvarino Garcia Miguel (ESP)
() - ()
() - Gazoz Mete (TUR)
Recurve Men - 1/48
LAPSINS Eduards
(LAT)
GODFREY Larry
(GBR)
Winner
End
Arrow
Set
Total
Set
Points
1
2
3
1
10
8
7
25
0
2
9
9
9
27
1
3
9
6
4
19
0
4
9
9
7
25
0
5
1
End
Arrow
Set
Total
Set
Points
1
2
3
1
10
9
9
28
2
2
9
9
9
27
1
3
10
9
8
27
2
4
10
9
9
28
2
5
7